
Poznaj czynniki ryzyka związane
z chorobami dziąseł
*Rekomendacja dotyczy pasty do zębów meridol Ochrona Dziąseł
Choroby dziąseł są często diagnozowane zbyt późno
Choć zapalenie przyzębia może często rozwijać się w sposób niezauważalny, stomatolog jest w stanie rozpoznać jego bardzo wczesne objawy.

Krwawienie dziąseł to znak ostrzegawczy
Zdrowe dziąsła mocno przywierają do zębów i nie krwawią pod wpływem dotyku. Chore dziąsła są zaczerwienione, obrzmiałe, łatwo krwawią pod wpływem dotyku, a nawet samoistnie.
Czynniki ryzyka i grupy ryzyka
Niektóre czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju i postępowania zapalenia przyzębia.

Stres
Sytuacje stresowe mają wpływ na zdrowie dziąseł. Osoby żyjące w stresie często zaniedbują higienę jamy ustnej. Przyspiesza to odkładanie się płytki nazębnej i w konsekwencji prowadzi do zapalenia tkanek dziąsła.

Cukrzyca
Przy podwyższonym poziomie cukru we krwi system immunologiczny silniej reaguje na ataki bakterii z płytki nazębnej na skraju dziąseł. Cukrzycy są trzy razy bardziej narażeni na choroby dziąseł.

Ciąża
W czasie ciąży zmieniają się poziomy hormonów we krwi. Ma to wpływ na zmiany morfologiczne i fizjologiczne zachodzące w dziąsłach. Zwiększa się podatność na zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

Wysokie ciśnienie
Niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu (np. nifedypina, amlodypina, nitrendypina) mogą powodować rozrastanie się dziąseł. Skutkiem tego może być intensywniejsze powstawanie płytki nazębnej i utrudniona pielęgnacja zębów.

Po 40 roku życia
Choroba dziąseł może rozwinąć się w każdym wieku, szczególnie, kiedy dodatkowo występują inne czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu lub cukrzyca. Jednak ryzyko paradontozy zdecydowanie wzrasta z upływem lat. Badania potwierdzają zwiększenie zapadalności na choroby dziąseł wraz z wiekiem.

Palenie tytoniu
Palacze zapadają na choroby przyzębia 2,5 do 6 razy częściej niż osoby niepalące. Zapalenie przyzębia ma wówczas ostrzejszy przebieg, a szansa na całkowite wyleczenie jest mniejsza.