Możliwa do ponownego przetworzenia tubka pasty do zębów

1

KUPUJ MĄDRZE

Wybierając naszą pastę, aktywnie przyczyniasz się do zmian na świecie.

3

PODDAJ RECYKLINGOWI

Nasza tubka pasty do zębów nie została stworzona do wyrzucenia, lecz do przetworzenia na użyteczne produkty.

Nasze wybory mają znaczenie. Stworzona na przyszłość - możliwa do ponownego przetworzenia tubka.

2

UŻYWAJ JAK ZWYKLE

Używaj i wyciskaj tyle pasty, ile zwykle potrzebujesz.

meridol recycelbar Symbol

Jak poddać recyklingowi?

Zgnieć tubkę pasty, pozostaw na niej zakrętkę i wrzuć do żółtego kosza lub worka na śmieci.

meridol recycelbar Symbol

Z czego jest wykonana ta tubka?

Tubka jest głównie wykonana z polietylenu o wysokiej gęstości, znanego jako HDPE (cyfra 2), zakrętka zaś jest zrobiona z polipropylenu, w skrócie PP (cyfra 5).

meridol recycelbar Symbol

Dlaczego dzielimy się naszą technologią?

Ten projekt nie dotyczy wyłącznie nas, dotyczy czegoś większego. Mamy nadzieję, że dzieląc się naszą technologią, zapoczątkujemy globalną zmianę na rzecz opakowań pasty do zębów nadających się do recyklingu. Naszym celem jest, aby wszystkie opakowania typu tubka (nie tylko past do zębów), były poddawane recyklingowi na większą skalę.

meridol recycelbar Symbol

W jaki sposób mogę być pewny/a, że tubka pasty do zębów faktycznie zostanie poddana recyklingowi?

Dzielimy się technologią i współpracujemy z podmiotami trzecimi, aby pomóc przekształcić „nadające się do recyklingu” w „poddane recyklingowi”. Może się jednak zdarzyć, że w twojej okolicy takie opakowania nie są jeszcze możliwe do ponownego przetworzenia, dlatego zalecamy kontakt z najbliższą firmą zajmującą się recyklingiem odpadów.

Pytania? Tutaj znajdziesz na nie odpowiedzi.

  • W jaki sposób można przetworzyć tubkę pasty?

    Czy powinienem/powinnam rozcinać opakowanie i czyścić je z resztek pasty? Najpierw upewnij się, że na opakowaniu znajdziesz poniższe oznaczenia:

    HDPE Symbol
    meridol recycelbar tube Symbol

    Jesteśmy w trakcie wymiany opakowań naszych past do zębów na tubki nadające się do ponownego przetworzenia. Tę zmianę rozpoczęliśmy w 2019 r. i zakończymy ją w 2025 r., co oznacza, że nie wszystkie nasze pasty do zębów będą od razu dostępne w tubkach nadających się do recyklingu.

    Jeśli na tubce pasty widzisz powyższe symbole, recykling jest prosty. Po prostu ściśnij opakowanie tak mocno, jak potrafisz, zakręć zakrętkę i wyrzuć tubkę do żółtego kosza lub worka. Opakowanie jest przetwarzane wraz z innymi plastikami typu HDPE. Jeżeli jednak na opakowaniu nie znajdujesz powyższych oznaczeń, to oznacza, że nie należy wyrzucać jej do kosza/worka z odpadami do recyklingu.

    Ponadto, przed wyrzuceniem opakowania do koszta, nie musisz go dodatkowo płukać czy czyścić. Podczas przetwarzania tubka jest płukana, a następnie mielona, dlatego nie musisz tego robić w domu.

  • Czy zakrętka tubki również podlega recyklingowi?

    Tak, zakrętki również podlegają recyklingowi, dlatego przed wyrzuceniem jej do kosza na odpady do recyklingu, zakręć zakrętkę na tubce pasty.

    Zakrętki są wykonane z innego tworzywa sztucznego niż tubka, w związku z czym niektóre zakłady recyklingowe mogą jednak usuwać je z tubek pasty przed ponownym przetworzeniem. Zalecamy sprawdzenie zasad przetwarzania odpadów w Twojej okolicy, aby mieć 100% pewność. Z naszej strony prowadzimy badania w celu przekształcenia wszystkich naszych zakrętek w materiał mozliwy do przetworzenia wraz z odpadami HDPE.

  • Jakie kroki są podejmowane, aby mieć pewność, że tubka zostanie rzeczywiście przetworzona przez punkty zajmujące się przetwarzaniem odpadów?

    W 2019 r. zostaliśmy wyróżnieni przez Association of Plastic Recyclers (APR) za techniczną możliwość recyklingu opakowań zgodną z procesem przetwarzania materiałów sztucznych typu HDPE. Testowaliśmy sortowalność tubek zarówno w laboratorium, jak i w zakładach recyklingu materiałów. Dane z tych testów pokazują, że nasze pełnowymiarowe tubki skutecznie przechodzą przez linię sortowniczą, a błędne sortowanie zdarza się bardzo rzadko.

  • Dlaczego niektóre tubki mogą być poddane recyklingowi, a niektóre nie?

    Naszym celem jest, aby wszystkie tubki naszych past do zębów były w pełni recyklingowalne, czyli możliwe do ponownego przetworzenia, do końca 2025 roku. Proces ten wymaga czasu, dlatego w okresie przejściowym niektóre nasze pasty będą dostępne w recyklingowalnych tubkach, podczas gdy inne pozostaną jeszcze niezmienione. Prosimy, aby przed wyrzuceniem opakowania do śmieci upewnić się, że posiada ona jedną z poniższych ikon:

    HDPE Simbol
    Rohr recyceln
  • Czy ta tubka jest biodegradowalna?

    Nie, ta tubka (podobnie jak inne tworzywa sztuczne) nie jest zaprojektowana jako biodegradowalna. Plastik HDPE (cyfra 2), który stosujemy w naszych tubkach, został zaprojektowany jako materiał „cyrkularny”, co oznacza, że może być ponownie przetworzony na nowe produkty i opakowania.

  • To opakowanie jest wykonane z plastiku. W jaki sposób wpływa to na środowisko?

    Nasze recyklingowalne tubki są wykonane z plastiku HDPE (cyfra 2), który jest jednym z najczęściej poddawanych recyklingowi tworzyw sztucznych. HDPE może być przetworzony na różnego rodzaju nowe produkty, w tym materiały budowlane i nowe opakowania. Stosowanie recyklingowalnych tubek ma potencjał, aby uchronić miliardy opakowań past przed trafieniem na wysypiska śmieci.

  • Z czego jest wykonana tubka?

    Tubka jest wykonana głównie z HDPE (cyfra 2) - polietylenu o dużej gęstości. Zakrętka zaś jest wykonana z PP (cyfra 5) - polipropylenu.

  • Dlaczego udostępniamy innym naszą technologię?

    Ten projekt nie jest tylko o nas, ale o czymś znacznie większym. Dzieląc się naszą technologią, mamy nadzieję zainicjować globalną zmianę w kierunku recyklingowalnych tubek past do zębów. Naszym celem jest, aby wszystkie tubki (nie tylko te do past do zębów) były skutecznie recyklingowane na dużą skalę.

  • Co się dzieje po tym, kiedy opakowanie zostanie przetworzone?

    Oto cykl życia tubki. Gdy tubka trafia do recyklingu, jest wysyłana do miejsc, takich jak zakłady odzysku materiałów, gdzie zostaje posortowana, a następnie przekazana do przetwórcy, który przerabia HDPE na małe plastikowe granulki. Te granulki mogą być następnie przerobione na nowe produkty i opakowania!