Jesteś w ciąży? Nie zapomnij o zdrowiu swoich zębów

Kobieta w ciąży na fotelu dentystycznym podczas przeglądu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 2 minuty

Jeśli oczekujesz dziecka lub planujesz jego poczęcie, konieczna będzie wizyta u dentysty. Takie zalecenie może wydawać się nieco zaskakujące – wielu ludzi sądzi, że nie ma związku między stanem uzębienia a ciążą. W tym okresie zwiększa się jednak ryzyko chorób jamy ustnej na skutek zmian hormonalnych, nieprawidłowych nawyków żywieniowych i niewłaściwej higieny jamy ustnej. Aby uniknąć bólu zębów w okresie ciąży, jak również innych problemów z uzębieniem, należy zacząć od wizyty u dentysty.

Czy wizyty u dentysty w czasie ciąży są bezpieczne?

Zarówno dentyści, jak i położnicy zalecają wizytę w gabinecie stomatologicznym jeszcze przed zajściem w ciążę. Lekarz wykona badania kontrolne i czyszczenie zębów, a w razie jakichkolwiek problemów wskaże leczenie. W ten sposób w okresie ciąży ominie Cię kilka zmartwień. Jeśli jednak do poczęcia doszło wcześniej, możesz bez obaw udać się do dentysty zgodnie z ustalonym harmonogramem wizyt.

Jeśli w okresie ciąży pojawi się u Ciebie ból zęba lub problem z dziąsłami, nie czekaj, aż urodzi się dziecko i natychmiast skontaktuj się ze swoim dentystą. Wizyty u dentysty w okresie ciąży są bezpieczne i jak najbardziej wskazane. Poinformuj lekarza o stanie zaawansowania ciąży, przyjmowanych lekach lub o możliwym wysokim ryzyku związanym z ciążą.

Jak próchnica wpływa na zęby w trakcie ciąży?

Przyczyną ubytków są bakterie znajdujące się w jamie ustnej, które odżywiają się węglowodanami pochodzącymi ze spożywanych pokarmów. Powstający wtedy kwas z czasem zaczyna niszczyć szkliwo zębów. W okresie ciąży ryzyko próchnicy znacznie się zwiększa; możesz odczuwać nadmierny apetyt, w tym na lody lub marynowane produkty, co naraża Twoje zęby na działanie kwasów. Zmniejszenie częstotliwości szczotkowania lub nitkowania tylko pogarsza ten problem. Podczas ciąży poziom kwasowości w jamie ustnej wzrasta, a częste nudności i wymioty zwiększają ilość kwasu działającego na szkliwo zębów.

Aby zapobiec próchnicy, powinnaś często szczotkować zęby, używając szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty z fluorem. Unikaj słodkich przekąsek, a jeśli najdzie Cię ochota na słodycze, spożyj je po posiłku. Jeśli szczotkowanie sprawia Ci kłopoty, płucz jamę ustną wodą i nitkuj zęby raz dziennie, tak jak robiłaś to przed zajściem w ciążę. Jeśli męczą Cię nudności, Stomatologia News zaleca przygotowanie roztworu sody oczyszczonej, który zneutralizuje działanie soku żołądkowego w jamie ustnej.

Choroby dziąseł w trakcie ciąży

Przyszłe mamy często narzekają na dziąsła krwawiące podczas szczotkowania lub nitkowania. Zmiany hormonalne towarzyszące ciąży mogą powodować zapalenie dziąseł. Aby nie dopuścić do znacznie poważniejszych chorób przyzębia, nie zaniedbuj codziennych rytuałów higienicznych i zacznij stosować antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej. Odwiedzaj też częściej gabinet stomatologiczny – dentysta wykona odpowiednie czyszczenie i pomoże Ci uniknąć większego podrażnienia i tak już wrażliwych dziąseł.

W drugim trymestrze między zębami pojawia się od czasu do czasu mięsisty obrzęk tkanki dziąseł zwany ziarniakiem ropnym. Ziarniaki często krwawią, a ich przyczyną może być nadmiar kamienia nazębnego. Skonsultuj się ze swoim dentystą, jeśli podejrzewasz u siebie taki obrzęk. Nie wpadaj jednak w panikę – ziarniaki zwykle znikają po urodzeniu dziecka.

Rzadziej występującym powikłaniem u kobiet w ciąży jest utrata zębów. Portal Kobiety i Medycyna wyjaśnia, że dzieje się tak na skutek działania hormonów, które przyczyniają się do zerwania przyczepów utrzymujących zęby w zębodołach, nawet bez widocznych objawów zapalenia dziąseł. Jeśli stwierdzisz u siebie nietypową ruchliwość zębów, natychmiast udaj się do dentysty.

Zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Aby zapewnić bezpieczny przebieg ciąży, dentyści i położnicy zachęcają kobiety do jak najszybszej wizyty u dentysty.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni do Twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć najbardziej polecane produkty dla Twoich konkretnych potrzeb

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł