Wskazówki,
jak zapobiegać chorobom dziąseł

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 2 minuty

Zapobiegaj i chroń

Pojawienie się zapalenia dziąseł ma swoją przyczynę – płytkę nazębną. Nie ograniczaj się do leczenia objawów zapalenia. Właściwe kontrolowanie przyczyny poprzez usuwanie i hamowanie narastania płytki nazębnej stanowi najlepszą ochronę.

Codzienne dokładne czyszczenie

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie ust skutecznie zapobiegnie gromadzeniu się płytki nazębnej i zmniejszy ilość bakterii w jamie ustnej. Antybakteryjne pasty do zębów i płukanki do ust doskonale uzupełniają czyszczenie ręczne. Regularne wizyty u dentysty i profesjonalna higiena zębów są równie ważne.

Jak poprawnie używać nici dentystycznych?

Przynajmniej raz dziennie, najlepiej przed snem. Dzięki nici dentystycznej jesteś w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc pomiędzy zębami, które pozostają poza zasięgiem szczoteczki do zębów.

Odpowiednia długość

Odcinek nici dentystycznej powinien mieć około 50 cm.

Czyszczenie górnej szczęki

Nawiń nić na palec środkowy i rozciągnij ją do kciuka, aby powstał 2 cm odcinek do czyszczenia zębów.

Czyszczenie dolnej szczęki

Nawiń nić na palec środkowy i rozciągnij ją do palca wskazującego, po czym wyczyść dolną szczękę.

Poprawna technika szczotkowania

Przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Wybierz szczoteczkę odpowiednią do budowy twoich dziąseł. O poradę poproś dentystę.

Czyszczenie zewnętrznych powierzchni

Oczyść zewnętrzne powierzchnie górnych zębów, a następnie dolnych zębów. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45° stopni do linii dziąseł, posuwistym ruchem odsuwaj szczoteczkę od linii dziąseł. Delikatnie wyszczotkuj powierzchnię każdego z zębów za pomocą krótkich ruchów do przodu i do tyłu.

Czyszczenie wewnętrznych powierzchni

Oczyść wewnętrzne powierzchnie górnych zębów, a następnie dolnych zębów. Delikatnie wyszczotkuj powierzchnię każdego z zębów za pomocą krótkich ruchów do przodu i do tyłu.

Czyszczenie powierzchni żujących

Delikatnie wyszczotkuj powierzchnię każdego z zębów za pomocą krótkich ruchów do przodu i do tyłu. Nie zapomnij wyczyścić języka.

Regularne wizyty u dentysty i profilaktyka

Dentyści i higieniści stomatologiczni rozpoznają pierwsze oznaki problemów z dziąsłami. Regularne wizyty kontrolne lub profesjonalne zabiegi pozwolą wykryć i usunąć przyczyny problemów – płytkę nazębną i kamień nazębny.

Profesjonalny zabieg kończy się polerowaniem zębów specjalną pastą i końcówką polerującą. Spowalnia to przywieranie płytki nazębnej do zębów.

Rekomendowane produkty

albo

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni dla twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć rekomendowane produkty dostosowane do twoich potrzeb.

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł