Czy warto stosować płyny do płukania jamy ustnej?

Nalewanie niebieskiego płynu do płukania jamy ustnej

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 2 minuty

Zastanawiasz się, czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej w ramach codziennej rutyny? Jeśli tak, prawdopodobnie zastanawiasz się również, jak wiele korzyści się z tym wiąże i jakie rodzaje płynów dostępne są na rynku. Poniżej znajdziesz wiele użytecznych informacji dotyczących tych produktów.

Na czym polega działanie płynu do płukania jamy ustnej?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej. Zapewniają one wiele korzyści: odświeżają oddech, zmniejszają nadwrażliwość zębów i sprzyjają zdrowiu jamy ustnej. Przyjrzymy się tutaj głównym kategoriom płynów i wyjaśnimy, na czym polega mechanizm ich działania.

Płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor

Potwierdzono, że fluor zmniejsza ryzyko próchnicy i powstawania ubytków. Płyn do płukania jamy ustnej zawierający ten związek nie zastąpi szczotkowania zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem, jednak zapewni im dodatkową ochronę. Stosowanie płynu w ramach codziennej rutyny zwiększa ilość fluoru w ślinie, a w konsekwencji zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

Płyny do płukania jamy ustnej zapobiegające powstawaniu płytki nazębnej

Płytka nazębna to przezroczysta substancja, która przylega do zębów i powiększa się z biegiem czasu. Zwiększa to ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Płyny z tej kategorii zawierają składniki, które hamują rozwój płytki. Nie zastąpią szczotkowania ani czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, ale na pewno zapewnią dodatkową ochronę.

Antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej

Antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej zabijają różnorodne mikroorganizmy: wirusy, grzyby i bakterie. Niektóre mają wyłącznie działanie bakteriobójcze i nazywane są płynami przeciwbakteryjnymi.

Preparaty do użytku codziennego, sprzedawane bez recepty, zwalczając zarazki eliminują nieświeży oddech, zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej, chorobom dziąseł i/lub infekcjom. Jeśli dentysta zdiagnozował u Ciebie któryś z tych problemów, może Ci zalecić właśnie taki produkt.

Zapalenie dziąseł spowodowane działaniem bakterii nagromadzonych w płytce nazębnej jest tu dobrym przykładem. Według Medicover, bakteriobójcze płyny do płukania jamy ustnej są szczególnie skuteczne w walce z tymi mikroorganizmami. Jednak w przypadku krwawienia z dziąseł wskazującego na pełnoobjawową chorobę, dentysta może zalecić krótkoterminowe stosowanie przeciwbakteryjnego płynu zawierającego chlorheksydynę.

Płyny do płukania jamy ustnej dla osób z nadwrażliwością zębów

Przyczyną nadwrażliwości zębów jest utrata twardej warstwy szkliwa i odsłonięcie leżącej poniżej zębiny. Kanaliki zębinowe prowadzą do miazgi wypełniającej wnętrze zęba. W miazdze znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Płyny do płukania jamy ustnej zawierające argininę „blokują” kanaliki zębinowe i chronią nerwy przed działaniem pochodzących z zewnątrz czynników drażniących, takich jak bakterie i kwasy.

Płyny do płukania jamy ustnej o działaniu kosmetycznym

Płyny do płukania jamy ustnej o działaniu kosmetycznym nie zawierają substancji leczniczych. Możesz na przykład kupić preparat o smaku, który odświeża oddech, ale nie zawiera substancji zabijających bakterie powodujących nieprzyjemny zapach z ust. Środki te doskonale sprawdzają się w przypadku osób, którym zależy na uczuciu świeżości. Jeśli jednak dokucza Ci nieprzyjemny zapach z ust, płyny o działaniu kosmetycznym jedynie zamaskują problem, więc najlepiej zaopatrz się w preparat o działaniu bakteriobójczym.

Na rynku dostępne są również płyny zawierające składniki wybielające, które poprawiają wygląd zębów.

Istnieje wiele preparatów oferujących kombinację wspomnianych korzyści. To dobry pomysł, ale konieczność wyboru może być dla niektórych osób odstręczająca. Jeśli nie wiesz, który płyn będzie dla Ciebie najlepszy, skonsultuj się z dentystą.

Czy stosowanie płynów do płukania jamy ustnej jest bezpieczne?

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej jest bezpieczne w przypadku osób dorosłych i dzieci, które potrafią wypluwać. Niektóre marki oferują płyny zawierające alkohol, jednak związek ten może być szkodliwy dla komórek wyściełających jamę ustną. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w preparaty bezalkoholowe i postępować według instrukcji na opakowaniu.

Czy warto stosować płyny do płukania jamy ustnej?

Płyny do płukania jamy ustnej nie zastąpią szczotkowania zębów ani czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Zapewnią Ci jednak dodatkową ochronę w ramach codziennej rutyny. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tych środków, skonsultuj się z dentystą.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni do Twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć najbardziej polecane produkty dla Twoich konkretnych potrzeb

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł