Jak bakterie jamy ustnej wpływają na twoje płuca?

Kobieta w maseczce

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 3 minuty

Zarówno próchnica, jak i choroby dziąseł czy przyzębia to najczęściej oznaki niedokładnej higieny jamy ustnej. Kondycja zębów i dziąseł bezpośrednio wpływa na zdrowie całego organizmu, w tym układu oddechowego. Zaniedbania w zakresie higieny sprawiają, że bakterie, naturalnie występujące w jamie ustnej, mogą „schodzić niżej”, powodując groźną infekcję – zapalenie płuc, oskrzeli, a nawet obturacyjne schorzenia układu oddechowego. Dbanie o zdrowie zębów i dziąseł może jednocześnie obniżyć ryzyko infekcji układu oddechowego.

Co wiadomo o bakteriach bytujących w jamie ustnej?

W jamie ustnej zamieszkuje około 700 gatunków różnych drobnoustrojów. Flora bakteryjna jamy ustnej składa się z korzystnych i niekorzystnych bakterii, które stale oddziałują na układ odpornościowy i cały organizm. Szkodliwe bakterie w jamie ustnej gromadzą się na zębach i wokół nich w postaci płytki nazębnej, która wywołuje reakcję immunologiczną, a w konsekwencji – niszczy tkankę dziąseł. Nieodpowiednia higiena, a także zabiegi ekstrakcji zębów przyczyniają się do wzrostu ilości niekorzystnych bakterii w jamie ustnej.

W jaki sposób choroby jamy ustnej mogą wpływać na układ oddechowy?

Przerost niekorzystnych bakterii w jamie ustnej może spowodować m. in. próchnicę zębów, ropień na dziąśle lub na zębie, stan zapalny i krwawienie dziąseł, infekcję kości szczęki, paradontozę, ziarninę po wyrwaniu zęba. Potwierdzono, że nieleczone zapalenie dziąseł lub bakterie z nieleczonych zębów mogą przenieść się z jamy ustnej na resztę organizmu, zwiększając ryzyko chorób ogólnoustrojowych, w tym chorób układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, rozedma płuc), chorób wieńcowych, udaru, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Crohna, marskości wątroby i wielu innych.

Jak rozpoznać, kiedy zakażenie zęba przenosi się na resztę organizmu?

Kiedy nasz organizm jest osłabiony, zmęczony lub podlega silnemu stresowi, jest mu trudniej bronić się przed infekcjami. Bakterie, które spowodowały zakażenie dziąsła lub zęba, namnażają się w jamie ustnej i mogą się rozprzestrzeniać. Jeżeli ropa w zębie nie jest leczona, możemy zauważyć po jakimś czasie, że pobliskie tkanki także zostają zajęte stanem zapalnym (na przykład ucha czy gardła). Każdy dzień braku leczenia to coraz większe ryzyko poważnych powikłań. Aby zapewnić sobie piękny uśmiech, ale też zdrowe płuca i zdrowe serce, nie należy lekceważyć kondycji zębów i dziąseł.

W jaki sposób bakterie dostają się do organizmu?

Szkodliwe bakterie mogą dostać się do organizmu na dwa sposoby:

  • Wdychanie szkodliwych baterii: kiedy wdychamy powietrze, zwłaszcza ustami, do naszego organizmu wraz z tlenem trafiają różne mikroorganizmy. Powinniśmy więc starać się oddychać przez nos, który naturalnie oczyszcza, nawilża i ociepla powietrze, zanim trafi ono do płuc.
  • Przedostanie się bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu: stan zapalny w obrębie jamy ustnej uszkadza tkanki dziąseł, torując bakteriom drogę do krwioobiegu. W ten sposób infekcja zęba może roznieść się na cały organizm.

Jak walczyć ze szkodliwymi bakteriami w jamie ustnej?

Aby usunąć niebezpieczne bakterie z jamy ustnej, konieczne jest utrzymywanie optymalnej higieny: mycie zębów dwa razy dziennie odpowiednimi, antyseptycznymi produktami, na przykład pastą z fluorem i składnikami antybakteryjnymi meridol® w połączeniu z płynem do płukania meridol®. Oprócz zwykłej szczoteczki do zębów warto regularnie, a najlepiej codziennie, sięgać po komplementarne produkty, takie jak: nić dentystyczna, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych czy skrobaczki do języka.

Zdrowie zębów i dziąseł wspierają ogólne dobre praktyki zdrowotne, takie jak zdrowa dieta i ograniczanie cukru (bakterie na zębach żywią się cukrem). Spożywanie produktów bogatych w witaminę E (orzechy, nasiona, oliwa z oliwek) i C (większość surowych owoców i warzyw) może pomóc organizmowi w regeneracji uszkodzonej tkanki. Pomocna może się okazać także suplementacja probiotyku, który poprawi jakość flory bakteryjnej w jamie ustnej. Dla zdrowia mikrobioty jamy ustnej ważne jest także dbanie o korzystne bakterie w jelitach, ponieważ te dwa systemy wpływają na siebie. Oczywiście nie należy zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa dwa razy w roku – stomatolog dokona oceny uzębienia i stanu dziąseł, usunie zalegającą na zębach płytkę bakteryjną lub kamień i wyleczy ewentualne ubytki.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni dla twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć rekomendowane dla twoich konkretnych potrzeb produkty

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł