Bakterie w jamie ustnej: czym są i jak z nimi walczyć?
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 3 minuty
Próchnica oraz choroby dziąseł i przyzębia to najczęściej oznaki niedokładnej higieny jamy ustnej. Kondycja zębów i dziąseł bezpośrednio wpływa na zdrowie całego organizmu, w tym układu oddechowego. Zaniedbania w zakresie higieny sprawiają, że bakterie naturalnie występujące w jamie ustnej mogą powodować infekcje – zapalenie płuc, oskrzeli, a nawet obturacyjne schorzenia układu oddechowego. Dlatego dbanie o zdrowie zębów i dziąseł może obniżyć ryzyko infekcji układu oddechowego.
Co wiadomo o bakteriach bytujących w jamie ustnej?
W jamie ustnej zamieszkuje około 700 gatunków różnych drobnoustrojów. Flora bakteryjna jamy ustnej składa się z korzystnych i niekorzystnych bakterii, które stale oddziałują na układ odpornościowy i cały organizm. Szkodliwe bakterie w jamie ustnej gromadzą się na zębach i wokół nich w postaci płytki nazębnej, która wywołuje reakcję immunologiczną, a w konsekwencji – niszczy tkankę dziąseł. Nieodpowiednia higiena, a także zabiegi ekstrakcji zębów, przyczyniają się do wzrostu liczby niekorzystnych bakterii w jamie ustnej.
W jaki sposób choroby jamy ustnej mogą wpływać na układ oddechowy?
Przerost niekorzystnych bakterii w jamie ustnej może spowodować m. in. próchnicę zębów, ropień na dziąśle lub na zębie, stan zapalny i krwawienie dziąseł, infekcję kości szczęki, paradontozę, ziarninę po wyrwaniu zęba. Potwierdzono, że nieleczone zapalenie dziąseł lub bakterie z nieleczonych zębów mogą przenieść się z jamy ustnej na resztę organizmu, zwiększając ryzyko chorób ogólnoustrojowych, w tym chorób układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, rozedma płuc), chorób wieńcowych, udaru, cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Crohna, marskości wątroby i wielu innych.
Jak rozpoznać, kiedy zakażenie zęba przenosi się na resztę organizmu?
Kiedy nasz organizm jest osłabiony, zmęczony lub podlega silnemu stresowi, trudniej jest mu bronić się przed infekcjami. Bakterie, które spowodowały zakażenie dziąsła lub zęba, namnażają się w jamie ustnej, a następnie mogą się rozprzestrzeniać. Jeżeli stan zapalny wokół zęba nie jest leczony, możliwe, że po jakimś czasie pobliskie tkanki także zostaną objęte stanem zapalnym (na przykład ucho czy gardło). Aby zapewnić sobie piękny uśmiech, ale też zdrowie całego organizmu, nie należy lekceważyć kondycji zębów i dziąseł.
W jaki sposób bakterie dostają się do organizmu?
Szkodliwe bakterie mogą dostać się do organizmu na dwa sposoby:
- Wdychanie szkodliwych baterii: kiedy wdychamy powietrze, zwłaszcza ustami, do naszego organizmu wraz z tlenem trafiają różne mikroorganizmy. Powinniśmy więc starać się oddychać przez nos, który naturalnie oczyszcza, nawilża i ociepla powietrze, zanim trafi ono do płuc.
- Przedostanie się bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu: stan zapalny w obrębie jamy ustnej uszkadza tkanki dziąseł, torując bakteriom drogę do krwioobiegu. W ten sposób infekcja zęba może roznieść się na cały organizm.
Jak walczyć ze szkodliwymi bakteriami w jamie ustnej?
Aby usunąć niebezpieczne bakterie z jamy ustnej, konieczne jest utrzymywanie optymalnej higieny. Obejmuje ono mycie zębów dwa razy dziennie, przez 2-3 minuty odpowiednimi produktami, na przykład pastą do zębów z fluorem meridol® Ochrona Dziąseł. Oprócz zwykłej szczoteczki do zębów warto regularnie, a najlepiej codziennie, sięgać po komplementarne produkty, takie jak: nić dentystyczna, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych czy skrobaczki do czyszczenia języka.
Zdrowie zębów i dziąseł wspierają ogólne dobre praktyki zdrowotne, takie jak zdrowa dieta i ograniczanie spożywania cukru. Spożywanie produktów bogatych w witaminę E (orzechy, nasiona, oliwa z oliwek) i C (większość surowych owoców i warzyw) może pomóc organizmowi w regeneracji uszkodzonej tkanki. Pomocna może się okazać także suplementacja probiotyku, który poprawi jakość flory bakteryjnej w jamie ustnej. Dla zdrowia mikrobioty jamy ustnej ważne jest także dbanie o korzystne bakterie w jelitach. Oczywiście nie należy również zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa dwa razy w roku, który dokona oceny uzębienia i stanu dziąseł, usunie zalegającą na zębach płytkę bakteryjną lub kamień i wyleczy ewentualne ubytki.
Rekomendowane produkty
lub
Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni dla twoich dziąseł?
Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć rekomendowane dla twoich konkretnych potrzeb produkty