Jak wzmocnić wrażliwe dziąsła?

Ząb wrażliwy na zimno po zjedzeniu loda

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 2,5 minuty

Zdrowe i silne dziąsła ściśle przylegają do zębów, nie sprawiają bólu i nie zwracają w szczególny sposób na siebie uwagi. Natomiast osłabione, wrażliwe dziąsła wpływają negatywnie na zdrowie całej jamy ustnej, a nawet na ogólną kondycję organizmu. Dlatego też dbanie o zdrowie dziąseł jest tak ważne. Jak zatem wzmocnić wrażliwe dziąsła?

Skąd wiadomo, że dziąsła są wrażliwe i osłabione?

Można stwierdzić, że dziąsła są wrażliwe i osłabione na podstawie poniżej wymienionych oznak:

 • Krwawienie dziąseł podczas jedzenia lub mycia zębów,
 • Silnie zaczerwienione, opuchnięte dziąsła,
 • Podrażnione i tkliwe dziąsła,
 • Ból dziąsła między zębami,
 • Nadwrażliwość dziąseł,
 • Cofające się dziąsła (regresja dziąseł),
 • Rozchwianie zębów,
 • Odsłonięte szyjki i korzenie zębów,
 • Tworzenie się ropy w kieszonkach dziąsłowych (zębowych),
 • Mocny i nieprzyjemny zapach z ust,
 • Wrażliwe zęby (na zimno, ciepło, dotyk, określone produkty).

Jak wzmocnić i odbudować wrażliwe dziąsła?

Nie musimy bezczynnie czekać, aż kondycja dziąseł jeszcze bardziej się pogorszy. Osłabionym dziąsłom można pomóc się odbudować. Oto kilka podstawowych zasady higieny jamy ustnej oraz domowe sposoby na wzmacnianie wrażliwych dziąseł:

 • Regularnie odwiedzaj dentystę. Wizyta kontrolna dwa razy do roku to minimum – a w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, nie zwlekaj, tylko od razu umów na wizytę.
 • Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie – a najlepiej po każdym posiłku.
 • Używaj specjalistycznych past z fluorem odpowiedniej do pielęgnacji krwawiących dziąseł (np. pasty do zębów meridol® Complete Care).
 • Używaj nici dentystycznej, a optymalnie także szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych i skrobaczki do języka.
 • Płucz zęby płynem do płukania lub skoncentrowanymi naparami ziołowymi na bazie szałwii, rumianku, czarnego bzu.
 • Wykonuj masaż dziąseł – masaż wzmacnia dziąsła, poprawiając ich ukrwienie. Można wykonać go czystymi palcami albo miękką szczoteczką, którą należy zataczać na dziąsłach delikatne koła.

Dieta dla zdrowych dziąseł i zębów

Zdrowe nawyki żywieniowe w połączeniu z nienaganną higieną jamy ustnej mogą zapewnić nam zdrowie zębów i dziąseł na długie lata. Zaleca się włączenie do diety dużej ilości świeżych owoców i warzyw, orzechów, pestek, zdrowych olejów
i źródeł wartościowego białka (mięso, ryby, jajka, warzywa strączkowe).

Równie ważne są witaminy takie jak E (znajduje się orzechach, oliwie z oliwek, pełnych ziarnach zbóż, ciemnozielonych warzywach) i C (w kiwi, natce pietruszki, papryce, soku z rokitnika), które również mogą wesprzeć regenerację dziąseł.

Korzystna jest także witamina A (w marchwi, mleku, maśle, tłustych rybach), która uczestniczy w utrzymaniu zdrowej błony śluzowej jamy ustnej. Dla zdrowia zębów konieczny jest także wapń oraz witamina D odpowiadająca za przyswajanie wapnia i mineralizację szkliwa. Warto wiedzieć, że wapń to nie tylko produkty mleczne – bogatymi źródłami tego pierwiastka są także sardynki, szpinak, fasola, płatki owsiane oraz fortyfikowane napoje roślinne.

Oprócz spożywania wystarczającej ilości witamin i mikroelementów należy również zwracać uwagę na indeks glikemiczny spożywanych produktów, a także unikać podjadania między posiłkami. W przypadku zaburzonej równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej, skuteczną bronią może okazać się właściwie dobrany probiotyk.

Cofanie się dziąseł

Zaniedbanie problematycznych i wrażliwych dziąseł może ostatecznie doprowadzić do cofnięcia się dziąseł. Jest to schorzenie polegające na odsłanianiu się szyjek i korzeni zębowych w miejscu ustępujących dziąseł. W zależności od wieku badanych, recesje występują u 6,3% do 100% osób, zarówno pośród osób zaniedbujących higienę jamy ustnej, jak i dbających o nią (często zbyt mocno lub nieodpowiednio szczotkujących zęby).

Nagromadzona płytka nazębna może wywołać reakcję zapalną, a następnie niszczyć przyczep łącznotkankowy, czyli część przyzębia łączącą ząb z dziąsłem. Możliwe jest zatrzymanie procesu cofania się dziąseł, ale raz zniszczone dziąsła nie odrastają. Jeżeli lekceważymy stan zapalny dziąseł lub przyzębia, schorzenia te postępują, powodując nieodwracalne szkody. Po pewnym czasie jedyną opcją terapeutyczną jest leczenie inwazyjne. Wykorzystuje się wówczas m.in. następujące metody:

 • Usuwanie kamienia i wygładzanie powierzchni korzeni zębowych (to zwykle leczenie pierwszego wyboru),
 • Przeszczepy tkanki łącznej np. z podniebienia,
 • Naciąganie dziąseł, czyli tak zwana Pinhole Surgical Technique.

Odpowiedź na pytanie „jak odbudować cofające się dziąsła?” jest prosta – to niemożliwe! Zatem podkreślamy raz jeszcze - kluczowa jest profilaktyka, czyli dbanie o zdrowie jamy ustnej na co dzień.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni do Twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć najbardziej polecane produkty dla Twoich konkretnych potrzeb

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł