Co wygląd języka mówi o zdrowiu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 2,5 minuty

Jak twierdzi Medonet, problem nieświeżego oddechu dotyka około 25% osób na całym świecie. Nieleczona halitoza - jak w żargonie medycznym nazywa się nieświeży oddech - może z czasem przekształcić się w realny problem natury psychicznej, a w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do izolacji społecznej.

Jednak, podobnie jak nalot bakteryjny na języku, nieświeżego oddechu można uniknąć i zwalczyć go za pomocą kilku prostych sposbów. Poniżej dowiecie się więcej o tym, co wygląd języka mowi o zdrowiu. M.in. dowiesz się więcej o funkcjach języka, jak powinien wyglądać zdrowy język, jakiego koloru przebarwienia na języku nie są normalne, co powoduje, że język ma inny kolor (np. brązowy) i co można zrobić, aby zapobiec powstawaniu nalotu na języku.

Jak powinien wyglądać zdrowy język?

Język, jako jeden z naszych narządów zmysłów, pełni wiele funkcji. Wymienia się, że do głównych funkcji należy m.in. dystrybucja pokarmu, oczyszczanie jamy ustnej, mówienie, połykanie, odczuwanie smaków oraz ochrona przed szkodliwymi toksynami lub pokarmem.

Zdrowy język powinien być jasnoróżowy, wilgotny i lekko szorstki. Normalny jest również cienki (!) biały nalot, który można łatwo usunąć.

Ta powłoka składa się z resztek jedzenia, endogennego śluzu, bakterii, końcówek brodawek i starych komórek. Nie jest ona niebezpieczna, ale warto usuwać ją codziennie podczas czyszczenia języka – choćby po to, by zapobiec nieprzyjemnemu oddechowi i doświadczyć uczucia większej świeżości w jamie ustnej.

Może się jednak zdarzyć, że na języku pojawi się nalot innego koloru. Sprawia on, że język wygląda mniej estetycznie, a zarazem może być sygnałem o ewentualnych chorobach.

Przebarwienia języka

Tymczasowe przebarwienia są zazwyczaj zupełnie niegroźne i mogą pojawić się np. po zjedzeniu jagód. Ważna jest prawidłowa interpretacja trwałych przebarwień. Poradnik Medme wyjaśnia, że żółtawy nalot może wskazywać na chorobę pęcherzyka żółciowego lub wątroby. Brązowy język może być spowodowany rzadkimi chorobami nerek. Biały nalot sugeruje chorobę przewodu pokarmowego lub infekcję wirusową, z kolei czerwony język może świadczyć np. o niedożywieniu.

Skutki nieprawidłowej higieny języka

Szkodliwe bakterie, które nie potrzebują tlenu do przeżycia, czują się na języku szczególnie dobrze. Dzieje się tak ze względu na liczne wgłębienia w tylnej części języka oraz szorstką i nierówną strukturę.

Normalna pielęgnacja zębów polegająca na szczotkowaniu tylko zębów nie eliminuje bakterii z powierzchni języka, dlatego w odpowiednich warunkach bakterie mogą się rozmnażać bez przeszkód. To z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób dziąseł, a następnie aż do paradontozy. Konsekwencje takich chorób są poważne (np. utrata zębów), dlatego niezbędna jest optymalna higiena jamy ustnej.

Chociaż mycie zębów odpowiednią szczoteczką i pastą do zębów (najlepiej z fluorkiem) oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną to podstawa higieny jamy ustnej, takie zabiegi mogą nie wystarczyć. Zaleca się, aby do codziennej higieny jamy ustnej włączyć czyszczenie języka dedykowaną do tego skrobaczką.

Jak czyścić język?

Skrobaczka do języka usuwa sprzyjające powstawaniu stanom zapalnym naloty bakteryjne na języku w delikatny, skuteczny i trwały sposób. A to wszystko dzięki specjalnym wypustkom na swojej powierzchni.

W odróżnieniu od okrągłej główki szczoteczki do zębów, skrobaczka do języka ma płaski kształt, który nie powoduje odruchów wymiotnych podczas czyszczenia. Przyzwyczajenie się do używania takiego narzędzia do czyszczenia języka może jednak na początku chwilę potrwać.

Aby wyczyścić prawidłowo język, dokładnie wysuń go i wypukłą stroną skrobaczki nałóż pastę do zębów na tylną część języka. Następnie przesuń blaszkowatą stronę skrobaczki od najwyższego widocznego punktu z tyłu języka do czubka języka i pociągnij płytkę bakteryjną w dół. Czyść dokładnie, lecz delikatnie, aby nie uszkodzić wrażliwych brodawek w tylnej trzeciej części języka i nie wywołać odruchu krztuszenia się. Ten proces w większości przypadków zapobiegnie brązowym, białym lub żółtym przebarwieniom na języku.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni dla twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć rekomendowane produkty dostosowane do twoich potrzeb.

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł