Czynniki ryzyka związane z chorobami dziąseł

Kobieta patrząca na telefon, siedząc przed laptopem

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 3 minuty.

Choroby dziąseł są często diagnozowane zbyt późno

Choć zapalenie przyzębia może często rozwijać się w sposób niezauważalny, stomatolog jest w stanie rozpoznać jego bardzo wczesne objawy.

Czynniki ryzyka i grupy ryzyka

Niektóre czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju i postępowania zapalenia przyzębia.

Problemy z dziąsłami rozpoznaje się na czas!

Zapalenie dziąseł jest zwykle powodowane przez bakterie płytki nazębnej. Jednym z objawów tego jest krwawienie dziąseł. Jeśli przyczyna nie zostanie wyleczona, tj. jeśli bakterie płytki nazębnej nie zostaną dokładnie usunięte, może dojść do przewlekłego zapalenia dziąseł. Nieleczony stan zapalny może postępować, niszczyć kość szczęki, a nawet prowadzić do utraty zębów.

Test online

Dowiedz się, jak wysokie jest u Ciebie ryzyko wystąpienia problemów z dziąsłami!

Wykonaj test

Ciąża to czas zmian - także dla dziąseł.

Zmiany hormonalne rozluźniają tkankę błony śluzowej jamy ustnej kobiety, a do dziąseł dociera więcej krwi co często oznacza wystepowanie obrzęków i krwawienia dziąseł. Bakterie w płytce nazębnej znajdują dla siebie idealne środowisko i mogą powodować zapalenie dziąseł. Powstałe procesy zapalne mogą promieniować na całe ciało - także na twoje dziecko.

Czy zapalenie dziąseł może być niebezpieczne dla dziecka?

Badania wykazały, że nieleczone zapalenie dziąseł może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Dlatego tak ważne jest zapobieganie, identyfikowanie i leczenie infekcji dziąseł odpowiednio wcześnie.

Czy choroba dziąseł może ustąpić samoistnie?

Z czasem zapalenie może rozprzestrzenić się na przyzębia (zapalenie przyzębia). Tkanka łączna i kość ulegają rozpadowi. Dzięki starannej higienie jamy ustnej i paście do zębów, która zwalcza przyczynę zapalenia dziąseł, możesz chronić się prewencyjnie.

Starsi ludzie uśmiechający się do obiektywu

Dbanie o dziąsła to dbanie o zdrowie

Cukrzyca może zmienić wiele rzeczy, w tym same dziąsła – dopływ krwi do dziąseł jest zmniejszony, a mechanizmy obronne osłabione. Jeśli taki stan rozwinie się w zapalenie dziąseł, może ono rozprzestrzenić się po całym ciele i wpływać na kondycję różnych narządów. Odpowiednia higiena jamy ustnej – pasta do zębów, szczoteczka do zębów i płyn do płukania jamy ustnej – to zatem podstawa. Ryzyko zapalenia przyzębia wzrasta trzykrotnie u osób z cukrzycą. Ponadto choroba jamy ustnej może mieć również negatywny wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi. Niewykryte lub nieleczone zapalenie przyzębia może negatywnie wpływać na zaawansowanie cukrzycy. Oprócz kontroli poziomu cukru we krwi, dobry stan zdrowia jamy ustnej jest szczególnie ważny dla osób z cukrzycą.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni dla twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć rekomendowane produkty dostosowane do twoich potrzeb.

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł