Palenie i choroby dziąseł – jak palenie uszkadza dziąsła?
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 2 minuty
Obecnie dzięki antynikotynowym kampaniom społecznym nikogo już nie trzeba przekonywać, że palenie szkodzi zdrowiu. Choć od kilku dziesięcioleci liczba palaczy w Polsce spada, to według Polskiej Akademii Nauk blisko 29% Polaków nadal pali papierosy codziennie.
Palenie papierosów powoduje szereg problemów zdrowotnych – w tym 20-25% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Do chorób palaczy należy: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozedma, zawał serca, udar mózgu, zakrzepica, choroba wrzodowa i wiele innych poważnych schorzeń. Jednocześnie palenie osłabia układ odpornościowy, przez co organizm trudniej radzi sobie z infekcjami – w tym z zapaleniem dziąseł. Oznacza to, że palenie ma bezsprzecznie negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, w tym kondycję dziąseł.
W jaki sposób palenie niszczy dziąsła?
Nikotyna upośledza dopływ krwi do kości i dziąseł. W konsekwencji zapalenie dziąseł może nie wywołać typowego wczesnego objawu, jakim jest krwawienie dziąseł, a pacjent może nie zauważyć problemu.
Palenie znacząco podnosi ryzyko rozwoju chorób dziąseł i przyzębia oraz przyczynia się do niepowodzeń w ich leczeniu.
Palenie papierosów i stosowanie wszelkiego rodzaju tytoniu powoduje, pośrednio lub bezpośrednio, wiele schorzeń jamy ustnej, takich jak:
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- nikotynowe zapalenie jamy ustnej,
- przebarwienia zębów,
- ropień na dziąśle,
- halitoza,
- suchość jamy ustnej,
- choroby dziąseł i przyzębia, w tym paradontoza, wypadanie zębów,
- a nawet nowotwory jamy ustnej (warg, języka, szczęki, przełyku, gardła).
Wpływ palenia papierosów na dziąsła i zęby
Palenie papierosów zostawia widoczne ślady w jamie ustnej. Zęby palacza żółkną, osadza się na nich szaro-czarny osad. Pojawiają się także przebarwienia na odsłoniętych szyjkach zębowych lub dziąsłach (dziąsła przy zębach stają się czarne). Oprócz plam na dziąśle może pojawić się opuchlizna, a nawet ropień. Błona śluzowa jamy ustnej jest stale podrażniona, a kubki smakowe na języku palacza ulegają uszkodzeniu – w konsekwencji zmysł smaku staje się upośledzony. Palenie papierosów zwiększa również ryzyko powikłań po ekstrakcji zęba (ryzyko powstania suchego zębodołu, zapalenia okostnej zęba lub powstania ropnia na dziąśle), a także niepowodzeń w leczeniu dentystycznym.
Palę papierosy: jak dbać o higienę jamy ustnej i jak często odwiedzać dentystę?
Oczywiście najlepszą radą dla palaczy jest jak najszybsze zerwanie z nałogiem. Jeśli jednak z jakiegoś powodu rzucenie palenia nie jest możliwe, należy szczególnie zadbać o zdrowie jamy ustnej. Higiena u palaczy musi być szczególnie staranna, ponieważ są oni czterokrotnie bardziej narażeni na choroby dziąseł. Specjaliści zalecają mycie zębów i języka, a przynajmniej płukanie jamy ustnej, po każdym wypalonym papierosie.
Palacze powinni częściej niż osoby niepalące odwiedzać dentystę i używać specjalistycznych produktów do mycia zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych (łagodnej pasty, płynu do płukania, nici dentystycznej, skrobaczki do języka, irygatora). Tak dostosowana higiena pozwoli na czas zauważyć wszystkie zmiany w jamie ustnej i w razie potrzeby omówić je ze swoim stomatologiem.
Jak dentysta może pomóc palaczowi?
Dentysta może dokonać uważnej oceny stanu uzębienia i dziąseł, a w razie potrzeby podjąć leczenie. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na jego powodzenie. Dentysta może także przypomnieć o szkodliwości palenia papierosów i pomóc wyjść z nałogu, kierując pacjenta do odpowiedniej poradni leczenia uzależnień lub grupy wsparcia – profesjonalna pomoc to podstawa sukcesu na pierwszych etapach rzucania palenia.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno - nawet jeśli pacjent już boryka się z nowotworem. Rzucenie palenia może zwiększyć szanse na wyzdrowienie, zmniejszyć ryzyko nawrotu i wystąpienia kolejnego nowotworu, zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych i bólu, jednocześnie poprawiając jakość życia pacjenta.
Już po jednym dniu bez papierosa ryzyko zawału zaczyna się zmniejszać, po dwóch dniach regenerują się zmysły smaku i zapachu. Z czasem regenerują się także skóra, płuca, serce i pozostałe organy. Po 20 latach ryzyko śmierci z powodu palenia, w tym na nowotwór płuc, jest takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła.
Rekomendowane produkty
lub
Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni dla twoich dziąseł?
Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć rekomendowane dla twoich konkretnych potrzeb produkty