Zapalenie dziąseł: objawy, przyczyny i leczenie

Ból zęba u młodej kobiety

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 3,5 minuty

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to schorzenie, które może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci, niezależnie od wieku. Objawia się podrażnieniem, bólem i obrzękiem dziąseł, prowadzącym ostatecznie nawet do zwapnienia kości. Wczesne wykrycie problemu i odpowiednia, konsekwentna profilaktyka chronią przed poważnymi konsekwencjami – zapalenie dziąseł jest odwracalne, natomiast paradontoza już nie, a jej zatrzymanie wymaga dużo bardziej inwazyjnego leczenia. Kluczowe jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej – dokładne mycie zębów, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej ze składnikami antybakteryjnymi i korzystanie z nici dentystycznej – a także kontrole w gabinecie stomatologicznym minimum dwa razy w roku.

Przyczyny i konsekwencje zapalenia dziąseł

Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest odkładanie się płytki nazębnej, która staje się pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za pojawienie się stanu zapalnego. Zapalenie dziąseł objawia się w pierwszej kolejności opuchlizną i zaczerwienieniem dziąseł, krwawieniem (zarówno samoistnym, jak i przy dotyku) oraz nadwrażliwością. Na tym etapie choroba dziąseł jest odwracalna, ale nie należy jej bagatelizować. Konieczna jest wizyta u specjalisty, ponieważ nieleczony stan zapalny niszczy tkankę dziąseł i może doprowadzić do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy (nazywanej nieprawidłowo parodontozą). Konsekwencje zaawansowanej paradontozy są bardzo poważne: rozpulchnienie dziąseł, rozchwianie i utrata zębów, a nawet ciężkie powikłania w postaci chorób serca, płuc, a także chorób ogólnoustrojowych, na przykład cukrzycy.

Czynniki szczególnego ryzyka wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia

Niektóre czynniki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia i chorób dziąseł. Należy zwrócić szczególną uwagę na stan jamy ustnej, jeśli:

  • żyjesz w stresie
  • cierpisz na cukrzycę
  • jesteś w ciąży
  • masz wysokie ciśnienie
  • jesteś po czterdziestce
  • palisz papierosy lub inne wyroby tytoniowe

Od zapalenia dziąseł do zaawansowanych chorób przyzębia

Choroby dziąseł są stanem postępującym, ale rozwijają się powoli, przez co dość łatwo je przeoczyć na początkowym etapie. Szybkie rozpoznanie objawów pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków i wdrożenie skutecznego leczenia. Warto znać charakterystykę poszczególnych etapów choroby i reagować na wszelkie niepokojące zmiany:

  • Na samym początku zęby wydają się zdrowe, a zalegająca płytka nazębna jest niewidoczna.
  • Wraz z pojawieniem się zapalenia dziąseł objawy intensyfikują się – może pojawić się obrzęk, bolesność, nadwrażliwość i krwawienie dziąseł.
  • Przedłużający się stan zapalny prowadzi najczęściej do wczesnego stadium paradontozy – pojawia się halitoza (nieprzyjemny zapach z ust), a zęby wydają się wydłużone i/lub ich rozchwiane, co jest konsekwencją cofania się dziąseł.
  • Średnie i zaawansowane stadium paradontozy jest stanem nieodwracalnym – to odwapnienie kości prowadzące do utraty zębów.

Leczenie zapalenia dziąseł

Zdrowe dziąsła mają bladoróżowy kolor, nie krwawią i silnie przylegają do zęba. Jakiekolwiek zmiany w ich wyglądzie, a także problemy stwierdzone przy okazji codziennej higieny, takie jak nadwrażliwość, krwawienie czy opuchlizna dziąseł, powinny być sygnałem ostrzegawczym i powodem pilnej konsultacji ze specjalistą. Stomatolog sprawdzi stan zębów i dziąseł, poinstruuje pacjenta jak właściwie myć zęby i w razie konieczności podejmie odpowiednie leczenie. Pamiętajmy jednak, że podstawą leczenia chorób dziąseł jest zawsze zwiększenie dbałości o higienę jamy ustnej – bardzo staranne mycie zębów to warunek konieczny, bez którego żadne leczenie nie odniesie trwałych skutków.

Leczenie specjalistyczne obejmuje zwykle usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej, ocenę stopnia zaawansowania choroby w oparciu o zdjęcie rentgenowskie, analizę przebytych zabiegów stomatologicznych, a także pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych. W przypadku zdiagnozowania paradontozy i/lub innych chorób przyzębia dalsze leczenie może wiązać się z leczeniem protetycznym i chirurgicznym.

Profilaktyka i codzienna higiena jamy ustnej

Głównym celem leczenia zapalenia dziąseł jest zatrzymanie choroby niezależnie od stopnia jej zaawansowania i zapobieganie ewentualnym nawrotom. Leczenie wymaga zaangażowania pacjenta, który musi kontynuować je poza gabinetem dentystycznym. Postępowanie opiera się przede wszystkim na profilaktyce chorób dziąseł i przyzębia, czyli regularnym dbaniu o higienę jamy ustnej. Kluczowe jest mycie zębów dwa razy dziennie odpowiednio dobraną szczoteczką i pastą do zębów ze składnikami antybakteryjnymi, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej, rzucenie palenia, ograniczenie spożycia cukru i słodyczy oraz regularne wizyty u dentysty, w trakcie których specjalista nie tylko sprawdzi stan jamy ustnej, ale także przeprowadzi profesjonalne zabiegi higienizacji. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, konsultuj się z lekarzem i/lub higienistą dentystycznym.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni do Twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć najbardziej polecane produkty dla Twoich konkretnych potrzeb

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł