Moje dziąsła bolą i krwawią - co to znaczy?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 2 minuty.

Kto nie zna tego uczucia? Odrobina krwi podczas wypluwania pasty do zębów po umyciu zębów budzi podejrzenia u naprawdę niewielu osób. Częste krwawienie dziąseł może wskazywać na zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia, potocznie często nazywane paradontozą, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do utraty zębów.

Ale nie panikuj - wczesne formy zapalenia przyzębia można w większości przypadków wyleczyć. Nie należy jednak lekceważyć z pozoru niegroźnego symptomu, jakim są krwawiące dziąsła.

 

Jak dochodzi do krwawienia dziąseł?

Szpital Uniwersytecki w Ulm podaje, że ponad 80% wszystkich dorosłych wykazuje objawy zapalenia dziąseł. Ta wysoka liczba jest z pewnością zaskakująca.

Typowymi objawami tej choroby są: zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł. W większości przypadków winna jest tzw. płytka nazębna, czyli bakteryjna płytka nazębna kumulująca się na dziąsłach lub w przestrzeniach międzyzębowych. Często problem ten może wynikać ze złej higieny jamy ustnej, jednak istnieją inne czynniki, takie jak cukrzyca, stres i palenie, oraz szczególne bakterie, które sprzyjają rozwojowi tej choroby.

Jakie są zagrożenia krwawiących dziąseł?

Krwawienie dziąseł i nieświeży oddech mogą być jednym z objawów zapalenia dziąseł. Z czasem nieleczone objawy mogą doprowadzić do zapalenia przyzębia, które jest zawsze poprzedzone zapaleniem dziąseł (notabene nie każde zapalenie dziąseł musi przekształcić się w zapalenie przyzębia).

Dlatego zwracamy uwagę na to, dlaczego należy poważnie traktować krwawiące dziąsła i poddać się leczeniu. Wyjaśnienie jest jasne - nieleczone lub zbyt późno wykryte zapalenie przyzębia stopniowo niszczy zapalenie przyzębia stopniowo niszczy tkanki otaczające zęby - tzw. przyzębie (składające się m.in. z dziąseł oraz kości, w której umocowane są zęby). Może to początkowo prowadzić do rozchwiania, a ostatecznie do utraty zębów.

Bakterie odpowiedzialne za rozwój zapalenia/stanu zapalnego dziąseł i przyzębia mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele, a tym samym stwarzać zupełnie inne zagrożenia dla ogólnego stanu zdrowia. Ryzyko związne z zapaleniem dziąseł jest w szczególności wysokie dla chorób układu krążenia, udarów i przedwczesnych porodów.

Jeśli masz objawy takie jak częste krwawienie dziąseł i nieświeży oddech, zalecamy wizytę u dentysty, który pomoże wykryć i wyleczyć stany zapalne dziąseł już we wczesnym stadium.

Co możesz zrobić, jeśli twoje dziąsła krwawią?

Jak w przypadku wszystkich dolegliwości bakteryjnych w jamie ustnej, regularne i dokładne szczotkowanie zębów działa cuda. Za pomocą szczoteczki do zębów (która nie powinna być starsza niż trzy miesiące!) i pasty do zębów z fluorkiem, można oczyścić jamę ustną z resztek jedzenia i płytki nazębnej, które są przyczyną zapalenia dziąseł i związanego z tym krwawieniem.

Dentyści zalecają szczotkowanie zębów przez co najmniej 3 minuty, od 2 do 3 razy dziennie. Właściwa technika szczotkowania jest tutaj kluczowa, ponieważ należy dotrzeć nie tylko do wszystkich powierzchni zębów, ale także do przestrzeni między nimi. W tym celu możesz użyć nici dentystycznej.

Ale bądź ostrożny, aby podczas szczotkowania nie używać zbyt dużej siły nacisku. W przeciwnym razie możesz zranić wrażliwe dziąsła. Jeśli dziąsła już są zranione, zwróć uwagę na szczególnie delikatne i staranne czyszczenie, aby bakterie nie mogły się dalej rozmnażać. W tym celu zalecane jest używanie szczoteczek do zębów o bardzo delikatnym i miękkim włosiu.

Równie pomocny w profilaktyce zapalenia dziąseł jest płyn do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym, który dodatkowo eliminuje szkodliwe bakterie w całej jamie ustnej.

Zdecydowanie zalecamy również stosowanie skrobaczki do czyszczenia języka w ramach codziennej higieny jamy ustnej. Specjalna skrobaczka do języka delikatnie i skutecznie usunie z powierzchni języka osady, które często odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. Jak widać, w higienie jamy ustnej nie należy zaniedbywać nawet języka.

Jeśli krwawiące dziąsła nie ustępują po kilku dniach nawet po poprawie higieny jamy ustnej, należy zgłosić się do dentysty na leczenie stomatologiczne. Nasza rada - jeśli masz krwawiące dziąsła, nie panikuj, a stale obserwuj stan swoich zębów i potraktuj ten symptom poważnie.

Podczas wizyt kontrolnych u stomatologa możesz wcześnie wykryć i leczyć paradontozę, dlatego upewnij się, że umówiłeś się już do swojego dentysty.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni dla twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć rekomendowane dla twoich konkretnych potrzeb produkty

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł