Zapalenie dziąseł: symptomy i domowe środki zaradcze

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 3 minuty

Zdrowie zębów i dziąseł w dużej mierze zależy od właściwej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych. Niestety w dzisiejszych czasach stomatolodzy coraz częściej diagnozują choroby dziąseł i wynikające z nich poważniejsze choroby przyzębia.

Objawy stanu zapalnego dziąseł

Objawy stanu zapalnego dziąseł są następujące:

  • obrzęk i nadwrażliwość dziąseł, 
  • bolesność uciskowa, 
  • zaczerwienienie, 

a w późniejszym stadium zaawansowania choroby:

  • cofanie się dziąseł,
  • krwawienie dziąseł. 

Przy stanach zapalnych dziąseł mycie zębów lub spożywanie pokarmów może powodować silny ból, skutecznie uprzykrzając codzienność.

Przyczyny bólu dziąseł

Zdrowie dziąseł jest ściśle związane ze zdrowiem zębów, a higiena jamy ustnej to niezbędny filar zdrowia całego organizmu. Główne przyczyny chorób dziąseł to stan zapalny dziąseł oraz przyzębia, czyli tkanki otaczającej zęby. Często wywołują je resztki jedzenia zalegające w zębach, nagromadzona płytka nazębna lub kamień nazębny, powikłania związane z nieleczoną próchnicą zębów, abrazja dziąseł, mechaniczne urazy związane z protezą lub aparatem ortodontycznym, nadżerki lub owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, infekcje, a nawet ciąża, stres, alergie, palenie papierosów czy stosowanie niektórych leków.

Obrzęk dziąseł może być zlokalizowany w okolicy ósemek lub w miejscu przylegania aparatu lub protezy

Ból dziąseł w okolicy ósemki może świadczyć o wyrzynaniu się zęba. Niestety zęby te mają tendencję do częściowego wyrzynania się, w wyniku czego może powstać kieszonka przyzębna, a zalegające tam resztki pokarmu mogą stać się zalążkiem powtarzających się stanów zapalnych. Jeśli powodem zapalenia jest tarcie aparatu lub protezy, konieczna może być korekta ich ustawienia.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Leczenie zapalenia dziąseł jest zwykle uzależnione od przyczyny oraz stopnia obrzęku, a podstawą jego skuteczności jest dobra higiena jamy ustnej – częste i dokładne mycie zębów (minimum dwa razy dziennie) oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym (dwa razy w roku).

Doraźnym rozwiązaniem jest stosowanie sprawdzonych produktów, które pozwolą złagodzić stan zapalny dziąseł. Płukanie jamy ustnej płynem Meridol® Ochrona Dziąseł może pomóc z objawami stanów zapalnych dziąseł oraz zapobiegać ich powstawaniu.

Warto zmienić też zwykłą pastę do zębów na pastę meridol® Ochrona Dziąseł, która, stosowana w połączeniu z płynem do płukania jamy ustnej meridol® Ochrona Dziąseł, może pomóc w poprawie zdrowia dziąseł.

Co stosować na ból dziąseł i zębów? Domowe sposoby na wrażliwe, opuchnięte lub krwawiące dziąsła

Płukanki z wykorzystaniem specjalistycznych płynów do płukania ust należą do najskuteczniejszych domowych sposobów na ból dziąseł. Jeśli jednak objawy nie są nasilone, skuteczne mogą okazać się także domowe środki zaradcze w postaci płukanek z roztworu soli, oleju kokosowego lub skoncentrowanych naparów z niektórych ziół – przede wszystkim szałwii i rumianku. Ulgę może także przynieść przykładanie ciepłych lub zimnych kompresów oraz dostosowanie diety, polegające na unikaniu pokarmów twardych, ostrych, pikantnych i słonych.

Jak zawsze, tak i w tym przypadku, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wyrobienie w sobie dobrych nawyków w kwestii higieny jamy ustnej, czyli mycie zębów pastą z fluorem minimum dwa razy dziennie, poprawna technika szczotkowania oraz regularne korzystanie z nici dentystycznej – to klucz do zdrowia zębów i dziąseł na długie lata. Stany zapalne dziąseł mogą pojawić się w każdym wieku, zarówno u osób starszych, jak i u dziecka, u osób zaniedbujących higienę, jak i u osób wyjątkowo dbających o zęby. Dlatego tak ważne jest wdrażanie dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa od najmłodszych lat.

A jeżeli stan zapalny dziąseł nie mija mimo zwiększenia dbałości o higienę jamy ustnej i zastosowania dostępnych środków zaradczych, konieczna jest pilna wizyta u stomatologa. Pamiętajmy, że nieleczony ostry lub przewlekły stan zapalny dziąseł prowadzi do paradontozy, może powodować utratę zębów, a nawet negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia, w tym zdrowie serca.

Rekomendowane produkty

lub

Próbujesz znaleźć produkt odpowiedni do Twoich dziąseł?

Weź udział w naszym teście zdrowych dziąseł, aby odkryć najbardziej polecane produkty dla Twoich konkretnych potrzeb

Przeprowadź test

Wszystko o zdrowiu dziąseł